Strony

31 sty 2012

Molestowanie seksualne część IV

     Tak na zakończenie naszego spojrzenia na stronę praktyczną odnoszącą się do molestowania chciałabym wspomnieć jeszcze o dwóch sprawach tak po krótce, które wywołały równie wiele emocji co poprzednie. 
     Kolejna sprawa o molestowanie odbyła się w 2005 roku i dotyczyła pracownic ze słynnej fabryki chipsów FRITO LAY, które po zwolnieniu ich z pracy oskarżyły kierownika o molestowanie seksualne - siedem kobiet brało w tym udział. Oczywiście sprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami a sędzia publicznie odczytał tylko sentencję wyroku. Sprawę panie przegrały choć prokuratura twierdziła, że ma mocne dowody przeciwko oskarżonemu ale okazały się nie wystarczające - pytanie jakie to dowody posiadała prokuratura. Jednak też zastanawiające jest też to, że ławnicy byli za uniewinnieniem oskarżonego a sędzia złożył tylko zdanie odrębne. Więc może były jakieś dowody, ale dlaczego nie wzięto ich pod uwagę. Poza tym pozostali pracownicy fabryki, którzy czekali na ogłoszenie wyroku byli zadowoleni z ogłoszonego wyroku i wypowiadali się, że nigdy w ich fabryce nie miało miejsca molestowanie a wszystkie oskarżenia były wyssane z palca a sam kierownik cieszył się dobrą opinią.  Co do siedmiu pań - no cóż - jednej postawiono zarzut nakłaniania do składania fałszywych zeznań a dwóm zarzut składania fałszywych zeznań. Nie wiadomo  czy panie w ten sposób chciały się zemścić za to, że straciły pracę, może nie wyrabiały normy dziennej i jedna z nich wpadła na pomysł a może by tak oskarżyć go o molestowanie. Tak zniszczmy mu życie a przy okazji może jakieś pieniądze dostaniemy. Jednak niektóre kobiety to mają tupet, żeby wysuwać fałszywe oskarżenia i to aż cud, że kierownik nie oskarżył ich o naruszenie dóbr osobistych i stosowne zadośćuczynienie. Zawsze uważałam, choć jestem kobietą, że my to jednak jesteśmy mściwe i zawsze wyciągamy najcięższe działa, przecież nawet jak faceta uniewinnią to i tak otoczenie go pogrąży nie wspominając o rodzinie - a co dajmy mu popalić i pokażmy kto tu rządzi. Co jednak nie przesądza, że zostają jeszcze cztery panie, którym nie postawiono żadnych zarzutów. Co z nimi? Mówiły prawdę czy nie, a może nie dano im wiary. Tego się już nie dowiemy.
     Następna sprawa o której każdy z nas pamięta to sprawa molestowania w Samoobronie, czyli w roli głównej Aneta K., Łyżwiński i Lepper ( choć jego uniewinniono). Aneta K  po wielkiej walce, obrzucana błotem przez media i kobiety (ciekawe co one by zrobiły gdyby były molestowane - przykre i haniebne, że w takiej sytuacji nie możemy liczyć na wzajemne wsparcie), obarczana winą w końcu wygrała sprawę. Po wielu upokorzeniach dopiero wyrok sądu zwrócił jej honor ale jej życie pewnie po dziś dzień nie jest łatwe bo przecież każdy z nas pamięta batalię w mediach i ciągłe pytania do niej a dlaczego? a po co?czemu dopiero teraz? Po prostu już nie chciała być traktowana jak "szmata" i w końcu zebrała się na odwagę, fakt że po paru latach ale lepiej późno niż później. Nie chciała się już na to godzić - taka prosta odpowiedź a i tak nie dotarło to do odbiorców.
     Sprawy o molestowanie są bardzo ciężkie, prócz proceduralnych kruczków, zebrania dowodów trzeba jeszcze się uzbroić w cierpliwość. Niestety trwają bardzo długo a do tego dochodzi jeszcze "walka z wiatrakami" czyli z otoczeniem, które niestety nie jest dla kobiet wsparciem. Ciągle jest to temat tabu i nie wiedząc dlaczego nie możemy uzyskać wsparcie wśród kobiet - czy jesteśmy aż tak bardzo zawistne i po kątach cieszymy się z "jej" nieszczęścia tłumacząc że zapewne sama prowokowała i sama do tego doprowadziła. Zastanówcie się co wy byście zrobiły, jak wy byście zachowały się w takiej sytuacji, jak chciałybyście być potraktowane - bo nie wierzę, że chciałybyście być obmacywane przez obcego wam faceta. Czy przy jednak wielu przeciwnościach losu nie warto powalczyć o godność, którą każda z nas posiada. Czy nie chcemy być szanowane i nie być traktowane jak rzecz, którą można obracać?
Tak na sam koniec już dobra rada - by wygrać taką sprawę trzeba mieć bardzo dobrego prawnika, podkreślam dobrego prawnika, który właściwie pokieruje naszymi sprawami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz